All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ breakout fiber optic cable ] match 76 Products.
MTP MPO Fiber Optic Breakout Cable
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
Cassette 96 Cores Fiber Optic MPO MTP Patch Cord 1U 19" High Density Patch Panel
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
Mono Mode MPO MTP Fiber Optic Loopback Cable / Plug for Cable Testing
| Type: | MPO OM3, MPO Single Mode |
|---|---|
| Cable Color: | Yellow, Aqua |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
Male To Female Fiber Optic MPO MTP Attenuator APC 1dB 3dB 5dB 10dB 15dB 20dB Small Size
| Connector Type: | MPO |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Male To Female Type |
Duplex Harness MPO MTP Fiber Optic Patch Cord 40G 100G For Data Center
| Connector: | MPO/APC |
|---|---|
| Product Name: | MTP/MPO To LC Fanout Patch Cord |
| Fiber: | SM |
Single Mode Fiber Patch Cord 144 Core 1U MPO MTP Fiber Optic Patch Panel
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
Plastic Fibre MPO Adaptor / MPO Ferrule MPO Adapter For 40G Network Upgrade
| Material: | Plastic |
|---|---|
| Durability: | 0.3dB |
| IL: | 0.3dB |
24F MPO MTP Cassette Modular OM3 LC Duplex Adapter For 96 Cores High Density Patch Panel
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/PC Or Customized |
| Mode: | SM, OM2, OM3, OM4 |
OM4 MPO Fiber Coupler MTP Fiber Optic Adapters Violet Pink Color
| Material: | Plastic |
|---|---|
| Durability: | 0.3dB |
| IL: | 0.3dB |
1U MPO MTP Patch Cord MTP Rack Mount High-density Patch Panel LC OM3 OM4 Light Weight
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |

