All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fibre termination box ] match 220 Products.
4 Port 4 Core Indoor Fiber Optic Termination Box with ABS+PC Material for FTTx Network System
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-04M |
| Color: | White/ Black/ Customized |
IP65 Protected 48 Ports Fiber Optic Terminal Box with ABS+PC Material for Outdoor and Indoor Use
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-48HW |
| Color: | White/ Black/ Customized |
SMC Material Fiber Optic Terminal Box with 24 Ports and Max 24 Fibers for SC/FC/ST/LC Connectors
| Material: | SMC, ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-SMC-0224X |
| Color: | White, Grey |
Fiber Optic Distribution Panel 1U 24 Cores Fix Type , Optical Terminal Box
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | SC, FC, ST, LC, E2000, Etc |
Full Loaded 24 SC Ports Slide Type Fiber Optic Rack Mount Terminal Box KCO-Drawer 04-SC-24
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | SC Simplex |
72 Ports SMC Fiber Optic Terminal Box , Outdoor Wall Pole Mount Ftth Distribution Box Cross Cabinet
| Material: | SMC |
|---|---|
| Cable Port: | 6 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x32, 1x64 |
ABS Drop Cable Protection Optical Termination Box For Heat Shirk Tube 60mm
| Material: | ABS |
|---|---|
| Cable Port: | 2 Cable Ports |
| Adapter: | SC, LC, FC |
Fiber Optic Accessories 24 Fiber Optic Terminal Box Splice Tray Grey Color
| Material: | ABS |
|---|---|
| Color: | White, Grey |
| Capacity: | 12 / 24 Cores |
FTTH CATV 1*32 Splitter 24 Ports Fiber Optic Terminal Box FDB Box Waterproof SC LC FC ST
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.10dB |
| Return Loss: | 60dB |
SC / UPC Simplex Fiber Optic Terminal Box CAT6 Ethernet Fiber Optic Faceplate 86mm
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |

