All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic fittings ] match 185 Products.
SC APC UPC Fiber Optic Fast Connector with Low Insertion Loss High Return Loss and 3mm Drop Cable Compatibility
| P/N: | KCO-L925B |
|---|---|
| Color: | Black |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
96fo 4 Ports Vertical IP65 Fiber Optical Cable Splicing Enclosure Box KCO-V13-96-ZG
| Type: | Dome Type, Vertical Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~18.0mm |
ABS PPR PC 1in 5out 6 Ports Dome Outdoor Waterproof Fiber Optical Splice Enclosure Box
| Type: | Dome Type, Vertical Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 5 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~18.0mm |
19 Inch Sliding Type Rack Mount Fiber Optic Patch Panel with SC LC FC ST Ports
| Connector 1: | SC Simplex |
|---|---|
| Connector 2: | LC Duplex |
| Size: | 485*300*1U |
SC APC and UPC Shutter Fiber Optic Adapter For FTTH GEPON Telecom Grade 60dB RL
| Type: | SC/APC |
|---|---|
| Color: | Green |
| Sleeves Material: | Ceramic (ZrO2) |
96fo Water-proof Dome Vertical Heat Shrink Fiber Optic Splice Closure 1 In 3 Out
| Type: | Dome Type, Vertical Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~18.0mm |
1*16 Splitter 24 Ports Fiber Optic Terminal Box Access Terminal NAP CTO FAT Box
| P/N: | KCO-FDB-24G-SX |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Application: | FTTH |
Kocent 1U 19'' Rack Mountable Fiber Optic Patch Panel with 24 cores SC and 48 cores LC Dustproof Terminal Box
| Connector 1: | SC |
|---|---|
| Connector 2: | LC Duplex |
| Size: | 485*300*1U |
1U 12 Ports 19 Inch SC Duplex Fiber Optic Patch Panel with Customized Logo and OEM ODM Service in Cold-Roll Steel
| Connector 1: | SC Duplex |
|---|---|
| Connector 2: | LC Quad |
| Size: | 485*300*1U |
4 Ports Vertical Fiber Optic Splice Closure / Dome Optical Fiber Splice Joint Box 12 24 36 48 72 96 fibers
| Type: | Vertical, Dome |
|---|---|
| Cable Port: | 4 |
| Material: | PC (or ABS, PP, PPR) |

