All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic fittings ] match 185 Products.
Inline Horizontal Fiber Optic Splice Closure , Outdoor Water Proof Fiber Joint Box 6 Cores
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 2ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
FTTH Drop Cable Fiber Optic Splice Closure For 1x8 Splitter KCO-GJS08 3 inlet 3 outlet
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 3 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Outdoor FTTH Fiber Optical Splice Enclosure Junction Box 2 In 2 Out 12fo 24fo 48fo 96fo KCO-H22120
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
KCO-MADIDI-MSC-D 12 Cores 4 Tray 48fo Horizontal Fiber Optic Splice Enclosure
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
12 24 36 Cores Mini Fiber Optic Splice Closure Horizontal Inline for CATV Networks
| Type: | Horizontal Type, In-line |
|---|---|
| Min. Capacity: | 4 Cores |
| Max Capacity: | 48cores |
IP67 Inline Type 24fo Fiber Optic Splice Closure Mini Optical Fiber Enclosure 48 cores
| Type: | Inline, Horizontal Type |
|---|---|
| Min. Capacity: | 4 Cores |
| Max Capacity: | 48 Cores |
Fiber Optic Joint Closure Box
| Type: | Dome, Vertical |
|---|---|
| Material: | PC (or ABS, PP, PPR) |
| Max. Capacity: | 48 Cores |
24 Cores Red Fiber Optic Splice Case / Inline Type Fiber Optic Splicing Joint Box
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
72 Cores Inline Horizontal Madidi-ZT-Z14 Water Proof Fiber Optic Splice Closure
| Type: | Inline Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 2 In 2 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
High Capacity Horizontal / Inline 144 Fiber Optic Splice Closure Joint Box
| Type: | Inline Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 2 In 2 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |

