All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fibr optic cable adapter ] match 275 Products.
SC / UPC SM Fiber Optic Attenuator , Fixed Optical Attenuator 55dB 65dB
| Connector Type: | SC/UPC, SC/APC |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Bulkhead Type, Adapter |
FC APC Single Mode Fiber Optic Attenuator Bulkhead Type High Precision
| Connector Type: | FC/APC,FC/UPC |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Bulkhead Type, Adapter |
Fiber Optic Attenuator Kits
| Connector Type: | LC/UPC, LC/APC |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Bulkhead Type, Adapter |
FC - FC Variable Fiber Optic Attenuator , VOA Variable Optical Attenuator
| Connector Type: | FC/APC-FC/APC |
|---|---|
| Attenuator Type: | Fix Type, Adapter Type, Inline Atnt |
| Body Material: | Plastic |
SC/UPC 12 fibers fanout fiber optic pigtail single mode mono mode optical pigtail 2.5m
| Connector: | SC/UPC |
|---|---|
| Core: | 12 Cores |
| Cover: | PVC, LSZH, ... |
SC UPC APC 12 colors PVC Fiber Optic Pigtail Single Mode FTTH Fiber to The Home SC Type
| Connector: | SC/UPC |
|---|---|
| Core: | 12 Cores |
| Cover: | PVC, LSZH, ... |
LC APC Optical Fiber Single Pigtail Optical Fiber / Fanout LC Pigtail Fiber Optic Connectors
| Connector: | LC/APC |
|---|---|
| Core: | 12 Cores |
| Cover: | LSZH, ... |
FC APC Mono Mode Fiber Optic Pigtail Cables 0.9mm 1.5m LSZH Cover
| Connector: | FC/APC Single Mode |
|---|---|
| Core: | Simplex Or 1 Fiber (12 Colors) |
| Cover: | LSZH |
7DB Fiber Optic Attenuator , LC Male To Female Fixed Optical Attenuator
| Connector Type: | LC/PC, LC/UPC |
|---|---|
| Attenuator Range: | 7dB |
| Attenuator Type: | Fix Type, Adapter Type, Male To Female Type |
ST APC Single Mode Fiber Optic Patch Cord Duplex Simplex Fiber to The Home
| Connector 1: | ST/APC |
|---|---|
| Connector 2: | ST/APC, SC, ST, Ect |
| Core: | Duplex, Simplex, Fan-out, Break Out |

