All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Horizontal Splice Closure Box 256 Cores Optical Fiber ABS Material KCO-GJS04256
| Type: | Inline Type, Aerial Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Horizontal Fiber Optic Splice Closure PC Material IP65 Aerial Joint Enclosure Box KCO-H2295
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Outdoor FTTH Fiber Optical Splice Enclosure Junction Box 2 In 2 Out 12fo 24fo 48fo 96fo KCO-H22120
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
50mW VFL Visual Fault Locator Fiber Optic Tools Red Laser Pen KCO-VFL-50
| P/N: | KCO-VFL |
|---|---|
| Testing Length: | <50km |
| Output Power: | 50mW |
Single Mode Fiber Optic Fast Connector FTTA FTTB FTTO Black For FTTH Drop Cable
| Connector Type: | FC/APC, FCAPC |
|---|---|
| Cable Available: | 2x3.0 Ftth Cable, 0.9mm, 3.0mm Cable |
| Color: | Black |
Optical Fiber Visual Fault Locator Fiber Optic Cable Tester Red Laser Pen KCO-VFL-30
| P/N: | KCO-VFL |
|---|---|
| Testing Length: | <30km |
| Output Power: | 30mW |
VFL Visual Fault Locator Pen , 30km KCO-VFL-08-50 Fiber Optic Inspection Tool
| P/N: | KCO-VFL-08 |
|---|---|
| Testing Length: | <30km |
| Output Power: | 50mW |
20mW VFL Fiber Optic Tools Fiber Optic Red Laser Pen Visual Fault Locator KCO-CVFL-20
| P/N: | KCO-VFL |
|---|---|
| Testing Length: | <20km |
| Output Power: | 20mW |
Corrosion Resistance 6 In 8 Out Fiber Optic Splice Enclosures KCO-Inline-68A
| Type: | Inline Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 6 In 8 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Dome Type Fiber Optic Splice Closure , Fiber Optic Joint Box 1 In 6 Out KCO-05A-32
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 6 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |

