All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Stranded Loose Tube Light Armored SM G652D 24cores GYTS Outdoor Cable
| Material: | PE, LDPE, HDPE |
|---|---|
| Name: | Outdoor Fiber Optic Cable |
| Length: | 2km~3km Each Roll |
GYXTW 12b1 Fiber Optic Cable Uni-tube Light-armored Outdoor Fiber Optic Cable
| Material: | PE, LDPE, HDPE |
|---|---|
| Name: | Outdoor Fiber Optic Cable |
| Length: | 2km~3km Each Roll |
Central Loose Tube Armored GYXTW 6b1 SM Optic Fiber G652D Outdoor Cable
| Material: | PE, LDPE, HDPE |
|---|---|
| Name: | Outdoor Fiber Optic Cable |
| Length: | 2km~3km Each Roll |
VFL Pen Type Visual Fault Locator Fiber Optic Cable Tester Red Laser Pen
| P/N: | KCO-VFL |
|---|---|
| Testing Length: | 3~50km |
| Output Power: | 5~50mW |
SM Monomode Fiber Optic Fast Connector FC UPC APC FTTH Quick Field RoHS Approval
| Connector Type: | FC/APC, FCAPC |
|---|---|
| Cable Available: | 2x3.0 Ftth Cable, 0.9mm, 3.0mm Cable |
| Color: | Black |
OTDR Fiber Optic Launch Box 100m 200m 300m 500m SM MM SR Polypropylene Material
| P/N: | KCO-OTDR-launch-100m |
|---|---|
| Application: | OTDR Testing |
| Core Number: | Simplex |
FTTH 4 Port Vertical Fibra Optica Splice Enclosure Box 12fo 24fo 48fo FOSC Mini Size
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~24.0mm |
4 Port Mini FOSC Dome Fiber Optic Splice Closure 24 Cores IP68 Waterproof
| Type: | Dome Type, Vertical Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~24.0mm |
1 In 3 Out Verticalfiber Optic Cable Junction Box Mini Size 4 Port 48 / 24 Fiber
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~24.0mm |
KCO-H13-48ZG IP68 Fiber Optic Splice Closure Enclosure Box Polemount Dome Vertical Type
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~24.0mm |

