All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic breakout cable ] match 76 Products.
LC Super Boot MTP MPO Optical Patch Cord 8fo 12fo 24fo Fanout 3.0mm OS1 OS2 LSZH
| Product Name: | MPO Fiber Optic Trunk Patch Cord |
|---|---|
| Connector: | MPO |
| Fiber: | SM, MM, OM1, OM2, OM3, OM4, OM5 |
Simplex Fanout LC OM3 OM4 Patch Cord 50 / 125 10G Fiber Optic Pigtails PVC Cover
| Connector: | LC Multimode |
|---|---|
| Core: | 1 Fibers, Simplex |
| Cover: | PVC |
LC UPC Simplex Fiber Optic Cable 0.9mm PVC Cover , Fibre Optic Patch Cable
| Connector: | LC/UPC |
|---|---|
| Core: | Simplex Or 1 Fiber |
| Cover: | PVC |
LAN WAN MPO MTP Breakout Trunk Cable Fiber Single Mode 9/125 12 Cores 24 Cores
| Type: | MPO, MTP |
|---|---|
| Other Type: | LC, FC, SC |
| Mode: | Single Mode 9/25 |
0.2dB Insertion Loss MPO MTP Trunk Cable OM4 3m 5m 10m 50 / 125 Core LSZH Violet
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Mode: | Muti Mode OM4 |
| Cover: | PVC, LSZH |
16 Core MPO Patch Cable LC FC ST SC Optical Fiber Connector For Data Center
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Fiber: | SM, OM3, OM4, OM5 |
| Cover: | PVC, LSZH |
40G Data Center MTP Trunk Patch Cable / MPO To LC Duplex Uniboot Harness Cable 8 12 24 Core PVC LSZH Cover
| Insertion Loss: | 0.2dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Diameter: | 2.0mm, 3.0mm |
Multimode 50/125 Fiber Optical Pigtail LC Connector Simplex Pigtail
| Cable Diameter: | 0.9mm |
|---|---|
| Connector: | LC Multimode |
| Fiber Mode: | Multimode 62.5/125 |
SC MM OM3 Fiber Optic Conector Pigtail Patch Cord Fanout 50/125 3m SC Type
| Connector: | SC |
|---|---|
| Core: | 12 Cores |
| Cover: | PVC, LSZH, ... |
CPRI Outdoor FTTA Waterproof IP67 ODVA LC Duplex Fiber Optic Patch Cord
| Cable Cover: | LSZH, PE |
|---|---|
| Cable Color: | Black |
| Cable Length: | 1m, 50m, 100m, Or Customized |

