All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic breakout cable ] match 76 Products.
MTP APC to LC / MPO/APC to LC UPC 8fo Fiber Optic Patch Cord SM G657A LSZH Cover Customized
| Fiber Mode: | Single Mode & Multi Mode |
|---|---|
| Cover: | LSZH |
| Insertion Loss: | 0.35dB |
Single Mode Patch Cord Fiber Optic APC Fiber Attenuation Connector 10dB 15dB
| Connector Type: | MPO |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Male To Female Type |
High Density 144fibers MPO MTP Fiber Optic Patch Panel , 12 Cores Optical Fiber Patch Cord
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
12 24 MPO Optical Connector / MPO Fiber Optic Connector Single Mode Types
| Type: | MPO-MPO |
|---|---|
| Color: | Green, Blue, Beige, Aqua |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
1U MPO MTP Patch Cord MTP Rack Mount High-density Patch Panel LC OM3 OM4 Light Weight
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
Single Mode MPO MTP APC Fiber Optical Adaptor Green Color 1260 ~ 1650nm Wave Length
| Material: | Plastic |
|---|---|
| Durability: | 0.3dB |
| IL: | 0.3dB |
Outdoor FTTH Fiber Optical Splice Enclosure Junction Box 2 In 2 Out 12fo 24fo 48fo 96fo KCO-H22120
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
MPO Cassette Rack Mount MTP Patch Cord DLC Multimode OM3 OM4 OM5 12 Port Patch Panel
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
High Density MPO MTP Fibra Optica Patch Cable MPO 96fo 5M 10M LSZH 48 Core MTP OM3 OM4 OM5
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Fiber: | OM3, OM4, OM5 |
| Cover: | PVC, LSZH |

