All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic breakout cable ] match 76 Products.
High-density Light Weight MPO MTP Fiber Patch Cord 192 Cores LC Strands , Fan Out Cable
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
288fibers Light Weight High Density MPO MTP Optical Patch Panel With 3U 19 Inch Rack Mount
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Size: | 480x245x3U |
| Capacity: | 168 Cores |
Fiber MTP Optical MPO Attenuator 5dB 7dB 10dB 8core 12core 16core 24core 36core Female To Male For Data Center
| Connector Type: | MPO |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Male To Female Type |
OEM ODM 8fibers MPO Female Patch cord MTP Trunk Cable to 8 Cores LC/UPC Single Mode G657A1 FTTH GPON
| Insertion Loss: | 0.2dB |
|---|---|
| Core: | 9/125 |
| Connector: | MPO |
MPO/APC Optical Fiber Attenuator 3dB Yellow Housing Elite Type Low Insertion Loss
| Connector Type: | MPO |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Male To Female Type |
Multimode MPO MTP Fibre Optic Adapter OM3 OM4 OM5 0.3dB
| Material: | Plastic |
|---|---|
| Durability: | 0.3dB |
| IL: | 0.3dB |
MTP APC to LC / MPO MTP Trunk Patch Cord Jumper Cable 1260~1650nm Wave Length Apply For CATV
| Connector 1: | MPO |
|---|---|
| Connector 2: | MPO, LC, SC, FC, ST |
| Fiber: | 8, 12, 24 Fibers |
Tight Buffer Breakout Fiber Optic Cable GJFPV , Duplex Zip Cord Fiber Optic Cable
| Material: | LSHZ, PVC |
|---|---|
| Name: | Breakout Tight Buffer Optical Cable, GJFPV |
| Length: | 2km~3km Each Roll |
FTTA OM3 3.0mm Fiber Optic MPO MTP Patch Cord To 8fibers FC UPC / MPO MTP Fiber Trunk Cable
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | FC/UPC Single Mode |
| Wave Length: | 1260~1650nm |
Single Mode MPO MTP Patch Cord 8 Cores LC 10G OM3 Patch Cord
| Type: | MPO, MTP |
|---|---|
| Other Type: | LC, LC/APC, FC, FC/APC, SC, SC/APC |
| Cores No.: | 8 Cores, 12 Cores, 24 Cores, ... |

