All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fibr optic cable adapter ] match 275 Products.
SFP-GE-T 100m SFP Fiber Optic Transceiver Module RJ45 1GE Copper 1.25G
| Type: | RJ45 Fiber Optic Transceivers |
|---|---|
| P/N: | KCO-FDB-04-MK |
| Fiber Type: | MMF |
Multimode OM2 50/125 LC Uniboot Fiber Optic Patch Cords LSZH PVC 10m 15m 20m 30m 40m
| Connector 1: | LC/UPC Uniboot |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC Unitboot, SC Uniboot |
| Core: | 2 Cores |
48 Cores LC Duplex 1U Drawer Network Termination Box , Rack Mountable Fibre Termination Panel
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | LC Duplex |
Indoor Rack Mountable Fiber Optic Terminal Box For FTTH GPON EPON
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 2 Cable Ports |
| Adapter Ports: | 12 Port |
3in 3out Upto 96 Fibers FOSC-106-96F Optical Fiber Coupling Splice Closure Box
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 6 Ports, 3 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Fibre Termination Box ODF Unit Fiber Optic Patch Panel Rack Mount 96 Cores 4U
| Width: | 19'' |
|---|---|
| High: | 1U, 2U, 3U, 4U |
| Material: | Steel |
Splitter Cable Optical Termination Box , Fibre Termination Panel 3 In 1 FTB
| Capacity: | 96 Fibers |
|---|---|
| Function: | 3 In 1 |
| Material: | Steel |
Outdoor Fiber Optic Terminal Box with 1x8 Mini Splitter and 12 Fiber Capacity for FTTH Wall or Pole Mounting
| Part Number: | KCO-NAP-0308D |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
OEM ODM Fiber Optic Distribution Frame ODF 2.0m 576/720 Cores with 12fo Splice Tray for Data Center
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
24 Ports Slide Type Fiber Optic Patch Panel With Single Mode FC Adapter / FC Pigtail
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | FC |

