All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fibr optic cable adapter ] match 275 Products.
Anti Rodent Armored Fiber Optic Patch Cord Single Mode , ST To LC Armored Fiber Patch Cable
| Return Loss: | 55dB |
|---|---|
| Connector 1: | ST |
| Cable Diameter: | 3mm、2mm |
SM FC to FC Armored Fiber Optic Patch Cord Simplex 12 Cores For FTTH LAN
| Connector 1: | FC/APC |
|---|---|
| Connector 2: | FC/APC |
| Core: | 12 Cores Fiber |
MTRJ Fiber Optic Patch Cord , MT-RJ Multimode Duplex Fiber Optic Patch Cable
| Connector 1: | MTRJ |
|---|---|
| Connector 2: | MTRJ, SC, ST, Ect |
| Core: | Duplex |
Outdoor FTTH SC APC Fiber Optic Patch Cord With Black 3.5mm Diameter PE Sheath Cable
| Connector 1: | ST/APC |
|---|---|
| Connector 2: | ST/APC, SC, ST, Ect |
| Core: | Duplex, Simplex, Fan-out, Break Out |
ST/UPC single mode 9/125 fiber optic fanout pigtails 8 cores 12 fibers 1.5M
| Connector: | ST/UPC |
|---|---|
| Core: | 8 Cores |
| Cover: | PVC, LSZH, Armored, Customized |
SC / APC to RF Analog signal 1550nm Fiber Optic Adapter CATV FTTH receiver optical node
| Optical Port: | SC/APC |
|---|---|
| Digital Port: | RF |
| Length Wave: | 1310nm, 1490nm, 1550nm |
Fibers Optical MPO Attenuator 8core 12core 16core 24core 36core Female To Male For Data Center
| Connector Type: | MPO |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Male To Female Type |
Mode Condition Fiber Optic Patch Cord SC To LC Fiber Patch Cables MM SM
| Connector 1: | SC Duplex |
|---|---|
| Connector 2: | LC Duplex |
| Core: | 2 Fibers Or Duplex |
ST multimode OM2 multifibers fanout fiber optic pigtails 12 cores fibers 3m
| Connector: | ST |
|---|---|
| Core: | 12 Cores |
| Cover: | PVC, LSZH, Armored, Customized |
0dB to 30dB Adjustable Fiber Optical Attenuator ST FC LC SC
| Connector Type: | ST/UPC, ST/APC |
|---|---|
| Attenuator Range: | 1dB~30dB |
| Attenuator Type: | Adjustment |

