All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fibr optic cable adapter ] match 275 Products.
Green Color Quad LC APC Shutter Adapter Singlemode Mid Coupler 4 Ways Chanel
| Type: | LC/APC |
|---|---|
| Material: | Plastic |
| Chanel Way: | 4 Ways |
Single Mode Adjustment 30 dB Attenuator Low Return Loss For Fiber Optic CATV
| Connector Type: | SC/UPC, SC/APC |
|---|---|
| Attenuator Type: | Adjustment |
| Body Material: | Plastic |
1000MW Fixed Type Lc Fiber Optic Attenuator Single Mode 3dB Telecom Standard
| Connector Type: | LC/PC, LC/UPC |
|---|---|
| Attenuator Range: | 3dB |
| Attenuator Type: | Male To Female Type |
Large Capacity 19 Inch Fiber Optic Distribution Box Frame 1440 Cores
| Material: | Steel |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
SC FC ST Steel Fiber Optic Distribution Box Unit ODF Rack Mounting
| Connector: | SC, FC, ST, LC, E2000, Etc |
|---|---|
| Application: | 19' Fiber Optic Distribution Frame |
| Capacity: | Max 144 Fibers |
Indoor Wallmount Mini Size Fiber Optic Terminal Box with Steel Tape Construction for FTTH Projects
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 1 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4 |
8 Port Wall Mount Indoor Fiber Optic Termination Box with IP55 Protection and Metallic Black Finish
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 2 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4 |
Outdoor Wall Mountable Metallic Optical Fiber Termination Box 72/96 Cores
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x24 |
Drawer Fiber Optic Terminal Box Rack Mountable Patch Panel With FC adapter
| Material: | Steel |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Indoor Fiber Optic Terminal OTB Wall Mountable Face Plate 4 SC/UPC Adapter Ports
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 1 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4 |

