All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ optical termination box ] match 486 Products.
KCO-FTB-02N 2 Port 2 Core Fiber Optic Termination Box FTTH Indoor Face Plate Socket IP55 Rated for SC/UPC SC/APC
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-02N |
| Color: | White, Grey |
2 Fibers Capacity Fiber Optic Termination Box with 0.15dB Insertion Loss and 55dB Return Loss for FTTH Applications
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
16 Cores IP65 Waterproof Fiber Optic Terminal Box with Mechanical Sealing Structure for FTTx Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-NAP-0216S |
| Color: | White/ Black/ Customized |
FTTH IP65 Outdoor 24 Core Fiber Optic Terminal Box with Blockless Splitter and 24 Ports Capacity
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-ODB-0424X |
| Color: | Gray, White/ Black/ Customized |
19 Inch Indoor Rackmount Fiber Optic Terminal Box with 24 Ports and Drawer Type Design
| Connector 1: | SC Simplex |
|---|---|
| Connector 2: | LC Duplex |
| Size: | 485*300*1U |
72 Ports SMC Fiber Optic Terminal Box , Outdoor Wall Pole Mount Ftth Distribution Box Cross Cabinet
| Material: | SMC |
|---|---|
| Cable Port: | 6 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x32, 1x64 |
Indoor Fiber Optic Terminal Box , Drop Cable Protection Box Adapter Box 1 Cores SC / APC
| Material: | ABS |
|---|---|
| Cable Port: | 2 Cable Ports |
| Adapter: | SC, LC, FC |
SC / UPC Simplex Fiber Optic Terminal Box CAT6 Ethernet Fiber Optic Faceplate 86mm
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
CAT5 CAT6 Face Plate Fiber Optic Terminal Box Single Mode Simplex Dual Ethernet
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Space Saving Fiber Optic Terminal Box IP65 Protection Level Easy Installation
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |

