All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ optical termination box ] match 486 Products.
1*16 Fiber Optic Terminal Box , 4 Ports SMC Fiber Optic Distribution Unit KCO - SMC - 016
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16 |
Wall Mount FTB OTB 8 Ports Fiber Optic Terminal Box FTTH GPON EPON KCO-FTB08D
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 2 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8 |
KCO-FTB16D Wall-mount Fiber Optic Terminal Box 16 Ports For FTTH With SC/APC Adapter And Pigtail
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 2 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x16 |
2 Doors KCO-WTB-24A Wall Mount Fiber Optic Terminal Box 12 24 36 48 ports
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8 |
LC Duplex Fiber Optic Face Plate FTTH Fiber Optic Terminal Box
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Outdoor Fiber Optic Terminal Box UV Protection And Anti - Aging Material
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
2 Cores 1 Port LC Quad Port Fiber Optic Termination Box for FTTH and FTTB Applications
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Outdoor IP65 Fiber Optic Termination Box with 48 Ports and 1*32 2*32 Splitter for Wall or Pole Mounting
| Material: | ABS, ABS+PC, SMC |
|---|---|
| P/N: | KCO-ODP-32G |
| Color: | White, Grey |
Multi-Operator Fiber Optic Terminal Box FTTH Indoor 48 Ports SC Simplex with 6 Trays and 450x180x150mm Dimensions
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-48HW |
| Color: | White/ Black/ Customized |
19 Inch 720 Cores Fiber Optic Terminal Box with 0.15dB Insertion Loss Optical Distribution Frame
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |

