All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ quick connect fiber optic connectors ] match 216 Products.
SC/UPC Optical Connector with 0.3dB Insertion Loss 4N Fiber Tension for G652 G657 Fiber
| P/N: | KCO-SC-55-SCU |
|---|---|
| Color: | Blue |
| Insertion Loss: | 0.3dB |
Fiber Optic Cable Adapter / Fiber Optic Adaptor Accurate External Size
| Type: | DIN-FC |
|---|---|
| Material: | Metalic |
| Chanel Way: | Duplex, Hybrid |
DIN - FC Fiber Optic Coupler Hybrid Optical Fiber Adapter 0.2dB Insertion Loss
| Type: | DIN-FC |
|---|---|
| Material: | Metalic |
| Chanel Way: | Simplex, Hybrid |
Auto Shutter Fiber Optic Cable Adapter 9/125 Single Mode LC/UPC Duplex Plastic Material
| Type: | LC/UPC |
|---|---|
| Material: | Plastic |
| Chanel Way: | Duplex, 2 Cores |
Pre-Polished SC UPC Fast Connector with 60mm Length and Tensile Strength >60N for 3mm and 2mm Cables
| P/N: | KCO-YTTC-1 |
|---|---|
| Color: | Green |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
Cassette 96 Cores Fiber Optic MPO MTP Patch Cord 1U 19" High Density Patch Panel
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |
MTRJ Fiber Optic Patch Cord , MT-RJ Multimode Duplex Fiber Optic Patch Cable
| Connector 1: | MTRJ |
|---|---|
| Connector 2: | MTRJ, SC, ST, Ect |
| Core: | Duplex |
Single Mode Upc Pc 2.5 Mm Ferrule Fiber Optic With Plug , Low Insertion Loss
| P/N: | KCO-250-UPC-1.0 |
|---|---|
| Ferrule: | 2.5mm |
| Fiber Mode: | Single Mode, Multimode |
LC Plug Fiber Optic Patch Cord 7.0mm G657A1 LSZH Non-armored For LTE RRU
| Connector 1: | LC, SC, MPO |
|---|---|
| Connector 2: | LC, SC, MPO |
| Core: | Duplex, 2 Cores |
IP67 Water-proof Outdoor SC/APC LC Duplex Fiber Optic Adapter for FTTA Applications
| P/N: | KCO-OptiTap-ADT-SCA |
|---|---|
| Application: | Outdoor |
| Protection Level: | IP67 |

