All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Hybrid Duplex Fiber Optic Adapter SC to FC / FC to SC Metal Low Insertion Loss
| Connector 1: | FC/UPC |
|---|---|
| Sleeves Material: | Ceramic (ZrO2) |
| Chanel Way: | Simplex, Duplex |
D Type FC Fiber Optic Adapter 100% Test Low Insertion Loss OEM
| Type: | FC/UPC, FC/APC, Hybrid |
|---|---|
| Material: | Plastic, Metal |
| Sleeves Material: | Ceramic (ZrO2) |
Fiber Optical FC UPC Quick Assembly Connector FTTH FC PC Singlemode Durable
| Connector Type: | FC/APC, FCAPC |
|---|---|
| Cable Available: | 2x3.0 Ftth Cable, 0.9mm, 3.0mm Cable |
| Color: | Black |
Pre Embedded Optical Fibre Fast Connector FC Field Assembly SM G657B3 Black
| Connector Type: | FC/APC, FCAPC |
|---|---|
| Cable Available: | 2x3.0 Ftth Cable, 0.9mm, 3.0mm Cable |
| Color: | Black |
RoHS FC APC Fiber Optic Fast Connector , Quick Assembly Connector SM G765D G657A G657B
| Connector Type: | FC/APC, FCAPC |
|---|---|
| Cable Available: | 2x3.0 Ftth Cable, 0.9mm, 3.0mm Cable |
| Color: | Black |
Plastic Single Mode Fiber Optic Adapter SC/APC SC/UPC PC MM Type For CATV
| Type: | SC/APC ,SC/UPC |
|---|---|
| Material: | Metal Or Plastic |
| Sleeves Material: | Ceramic (ZrO2) |
Duplex SC Fiber Optic Adapters 55dB Return Loss Contains Interconnect Sleeve
| Type: | SC/APC, SC/UPC, SC/PC |
|---|---|
| Sleeves Material: | Ceramic (ZrO2) |
| Chanel Way: | Duplex |
ST/PC MM Fiber Optical Adapter , ST ST Adapter Fiber Optic Fiber to The Point
| Type: | ST/APC, ST/UPC, ST/PC |
|---|---|
| Material: | Metal Or Plastic |
| Sleeves Material: | Ceramic (ZrO2) |
LC UPC Bare Fiber Adapter Square LC Fiber Adapter Enables Quick OTDRs
| Type: | LC/UPC |
|---|---|
| Mode: | Single Mode, SM |
| IL: | 0.2db |
Optical ST Fiber Adapter Bare Fiber Adaptor Testing Insert Loss Fiber Pigtails
| Type: | ST/UPC, ST/APC |
|---|---|
| Mode: | Single Mode, SM |
| IL: | 0.2db |

