All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fibr optic cable adapter ] match 275 Products.
FTTH CATV 1*32 Splitter 24 Ports Fiber Optic Terminal Box FDB Box Waterproof SC LC FC ST
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.10dB |
| Return Loss: | 60dB |
16 Ports FTTH Drop Cable Port Fiber Access Terminal Box with 16 Fibers Capacity and ABS+PC Material
| Part Number: | KCO-0416B |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
Indoor 4 Core Fiber Optic Termination Box with 50N Pull Off Force and Temperature -45~+85 Resistance
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Steel 24 Core Fiber Optic Distribution Box with 19'' Standard and 1.0mm Thickness for FTTX Applications
| Connector: | SC, FC, ST, LC, E2000, Etc |
|---|---|
| Application: | 19' Fiber Optic Distribution Frame |
| Capacity: | 24 Fibers |
16 Core Wall Mount Fiber Termination Box / Fiber Optic Termination Box
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
4 Port Indoor Fiber Optic Terminal Box with ABS+PC Material and SC/FC/ST/E2000/LC Adapters 210x110x30mm
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-04W |
| Color: | White, Grey |
Outdoor IP65 Fiber Optic Termination Box with 48 Ports and 1*32 2*32 Splitter for Wall or Pole Mounting
| Material: | ABS, ABS+PC, SMC |
|---|---|
| P/N: | KCO-ODP-32G |
| Color: | White, Grey |
24 Port Outdoor IP65 Fiber Optic Termination Box with ABS+PC Material for FTTH Mini Splitter
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FAT-24B |
| Color: | Black |
6CH CWDM Passive Fiber Optic Multiplexer LC UPC Duplex Adapter
| Package: | ABS Box |
|---|---|
| Channel No.: | 6CH |
| Fiber Type: | Single Mode |
Multi-Operator Fiber Optic Terminal Box FTTH Indoor 48 Ports SC Simplex with 6 Trays and 450x180x150mm Dimensions
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-48HW |
| Color: | White/ Black/ Customized |

