All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic joint closure ] match 94 Products.
FOSC400 A8 Fiber Optic Splice Closure Dome Type 48cores 96 Cores with 24 SC adapter
| Material: | PP+Glass Fiber |
|---|---|
| Port: | 1 (Oval)+8 (Round) |
| Max Cores: | 96 Cores |
Dome Vertical Joint Closure Fiber Optic Enclosure 3 In - 3 Out Cable Ports
| Type: | Vertical, Dome |
|---|---|
| Cable Port: | 3in-3out |
| Weight: | 3.0kg, 2.5kg |
Mini Size Dome Type 12 24 48 Cores Splice Closure Fiber Optic 1 In 7 Out Cable Ports Pipeline
| Type: | Vertical, Dome |
|---|---|
| Cable Port: | 1in-7 Out |
| Material: | PC (or ABS, PP, PPR) |
Fiber Optic Joint Closure Box
| Type: | Dome, Vertical |
|---|---|
| Material: | PC (or ABS, PP, PPR) |
| Max. Capacity: | 48 Cores |
24 Cores Red Fiber Optic Splice Case / Inline Type Fiber Optic Splicing Joint Box
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Horizontal Fibre Optic Splice Closure Joint Box 4 Ports 24 Fibers Waterproof
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
48fo 96fo Enclosure Fiber Optic Splice Box Junction Box 2 In 2 Out Wall Mounted
| Type: | Vertical, Dome |
|---|---|
| Material: | PC (or ABS, PP, PPR) |
| Cable Diameter: | 7.0mm~22.0mm |
Six Ports 3in 3out 96 Cores Outdoor Fiber Optic Splice Enclosure Water Resistance
| Type: | In-line |
|---|---|
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
| Min. Capacity: | 6 Cores |
4 Cable Ports Joint Closure Fiber Optic 4 Puerto Optica Fibra NAP Box 256 Hilos
| Type: | Inline Type, Aerial Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Vertical FOSC Optical Fibre Cable Joint Closure 6 12 24 Core 1 In 2out KCO-H12-48SZ
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 2 Out |
| Cable Diameter: | 6.0~18.0mm |

