All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
4 Ports MST Box Multiport Service Terminal Box 5G FTTA Dielectric Stub Fiber Hub Box
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTTA-04C |
| Color: | Black |
Indoor 4 Cores Fo Network Termination Box 0.15dB for SC FC ST Adapters
| Material: | Steel |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
24 Cores ODF Optical Fiber Termination Box / Distribution Box Rubber Strip
| Material: | ABS, ABS+PC, Plastic |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
IP65 Waterproof 12 Ports FTTH Terminal Box with 1x8 Splitter and Wall Mountable Design
| Material: | ABS |
|---|---|
| P/N: | KCO-FDB-12A-SX |
| Color: | Grey |
48 Cores LC Duplex 1U Drawer Network Termination Box , Rack Mountable Fibre Termination Panel
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | LC Duplex |
Outdoor Fiber Distribution Box with 320x240x100mm Size, 1x16 PLC Splitter, and Wall/Pole Mount for FTTH Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FAT-24W |
| Color: | White/ Black/ Customized |
Filter Wavelength Division Multiplexer FTTH/FTTx 1310/1550/1490nm EPON FWDM Filter WDM
| Cable Material: | PVC, LSZH |
|---|---|
| Pack Method: | Stainless Steel Tube, ABS Box |
| Cable Diameter: | 0.9mm, 2.0mm, 3.0mm |
19 Inch Rack Mountable 96core LC Duplex 1U MPO MTP Optica Fibra Patch Panel
| Connector 1: | MPO, MTP |
|---|---|
| Connector 2: | LC/UPC, LC/APC Or Customized |
| Size: | 480x245x1U |

