All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 313 Products.
ODF Fiber Optic Splitter 3U 4U Patch Panel Distribution Frame Steel Tape Aluminum Alloy
| Material: | Steel Tape/ Aluminum Alloy |
|---|---|
| High: | 3U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
14 Slot 19'' 0.9mm PLC Fiber Optic Splitter Rack Mountable Patch Panel for Indoor Cabinet
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| High: | 3U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
Outdoor Waterproof Fiber Optic Splitter Terminal Access Box OptiTap Mini SC H Connector
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTTA-10B |
| Color: | Black |
SC / APC LC / APC 2 X 8 Fiber Optic Splitter Singlemode G657A2 FTTH FTTA
| Package Type: | Mini Blockless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m, 1.5m, 2.0m |
| Splitter Type: | 2*8 2x8 |
LGX Type Fiber Optical Splitter Box with 0.3m Pigtail Length and 0.9mm Cable Dia. for Single Mode SM G657A Networks
| Package Type: | LGX Insert Type |
|---|---|
| Pigtail Length: | 0.3m |
| Splitter Type: | 1*8 1x8 1:8 |
OM4 OM2 Fiber Optic Splitter ABS Box Type for FTTX Deployment with LC Connector
| Package Type: | ABS Box Modular |
|---|---|
| Length: | 1.0m |
| Splitter Type: | 1*8 1x8 |
Single Mode SM G657A 1x8 PLC Fiber Optic Splitter with Low Insertion Loss and Good Channel Uniformity for FTTX Deployment
| Package Type: | LGX Insert Type |
|---|---|
| Pigtail Length: | 0.3m |
| Splitter Type: | 1*8 1x8 1:8 |
1x4 Fiber Optic Splitter with 0.3m Pigtail Length and 0.9mm Cable Diameter for 1260~1650nm Wavelength
| Package Type: | LGX Insert Type |
|---|---|
| Pigtail Length: | 0.3m |
| Splitter Type: | 1*4 1x4 1:4 |
LGX Insert Type 1x16 PLC Fiber Optic Splitter with 0.9mm Pigtail Diameter Low Insertion Loss and High Reliability
| Package Type: | Mini Tube |
|---|---|
| Pigtail Length: | 0.3m |
| Splitter Type: | 1*16 1x16 |
ABS Box Type 1x32 PLC Fiber Optic Splitter with SC/APC Connector for Low Insertion Loss and High Reliability in Small Form Factor
| Package Type: | ABS Box Modular |
|---|---|
| Pigtail Length: | 1.0m, 1.5m |
| Splitter Type: | 1*32 1x32 |

