All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
FTTA Pole Mountable ABS Optical Fiber Cable Joint Closure 6 Port PDLC Water Proof
| Type: | Pole Mount, Wall Mount |
|---|---|
| Waterproof Port: | 1in 6 Out |
| P/N: | KCO-FTTA-06 |
GPON OLT 8 PON FTTH Active Fiber Optic Equipment Support 512 / 1024 End Users KCO-G8608T
| Type: | GPON OLT |
|---|---|
| PON Port: | 8 PON Ports |
| End Users: | Support 512 / 1024 End Users |
KCO-P100A Optical Distribution Box Splitter Closure Junction Joint Box
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
KCO-ODP-12W Fiber Access Terminal Box FAT Distribution Box IP55 Grade
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
24 Positions ST UPC Jig And Fixture For Optical Corner Pressure Grinding Machine
| P/N: | KCO-JIG-ST-24 |
|---|---|
| Grade: | 0.3dB, 3D |
| Polishing Scope: | ST PC |
8 Cores SC UPC Indoor Wall Mount Optical Fiber Patch Panel Distribution Terminal Box
| Application: | Indoor |
|---|---|
| Size: | 200*165*40 (mm) |
| Capacity: | 8 Cores |
GPON Ftth Distribution Box / Optical Fiber Termination Box Long Life Time
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
ONU Optical Fiber Distribution Box / Optical Termination Box 24 Core
| Part Number: | KCO-FDP-24M |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
Single Mode G657A 2fo 2 FRP Optica Fibra Flat 8 Figure FTTH Drop Cable Anatel
| Material: | LSZH |
|---|---|
| Name: | FTTH Drop Cable |
| Length: | 100m, 200m, 500m, 1km, 2km |

