All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
3in 3out Upto 96 Fibers FOSC-106-96F Optical Fiber Coupling Splice Closure Box
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 6 Ports, 3 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
1x16 PLC Splitter SC APC Aerial Pole-mount Optica Fibra Splice Enclosure NAP Box
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Input Cable Port: | 4 Ports |
| Cable Diameter: | 8.0~18.0mm |
48 Port IP65 Rated Fiber Termination Box with 48 Fibers Capacity for FTTH Networks
| Material: | ABS, ABS+PC, SMC |
|---|---|
| P/N: | KCO-ODP-48G |
| Color: | White, Grey |
FDB Optical Terminal Fiber Wall Mount Fiber Termination Box FTTH FTTB KCO-ODB-48A 48 Core
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x24 |
Outdoor Wall Mountable Metallic Optical Fiber Termination Box 72/96 Cores
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x24 |
0.2dB Insertion Loss MPO MTP Patch Cord 3m 5m 10m 50 / 125 Core LSZH Violet
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Mode: | Muti Mode OM4 |
| Cover: | PVC, LSZH |
19'' Fiber Optic Terminal Box / Fiber Optic Patch Panel 24 Cores With SC Pigtail
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | SC Simplex |
48 Cores LC Single Mode Pigtails Drawer Fiber Optic Terminal Box Slide Patch Panel
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | LC Duplex |
ODM MPO MTP Patch Cord 8 Cores LC/UPC Single Mode G652D Durable For FTTH GPON
| Insertion Loss: | 0.2dB |
|---|---|
| Core: | 9/125 |
| Connector: | MPO |
Duplex Harness MPO MTP Patch Cord 40G 100G For Data Center
| Connector: | MPO/APC |
|---|---|
| Product Name: | MTP/MPO To LC Fanout Patch Cord |
| Fiber: | SM |

