All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
40G Data Center MTP Trunk Patch Cable MPO - LC Duplex Uniboot 8 12 24 Core PVC LSZH Cover
| Insertion Loss: | 0.2dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Diameter: | 2.0mm, 3.0mm |
1x8 2x8 Optical PLC Splitter , Optical Fiber Splitter Low insertion loss
| Type: | 1x8, 2x8 |
|---|---|
| Fiber Length: | 0.3~1.5m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
Low PDL 1x3 PLC Splitter Mini Blockless Tube Type With SC APC Connector
| Package Type: | Mini Blockless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m, 1.5m, 2.0m |
| Splitter Type: | 1*3 1x3 |
32 Ports 48 Cores IP65 FTTH Optical Terminal Box Distribution FDB FAT Box
| Material: | ABS |
|---|---|
| P/N: | KCO-FDB-0348-MK |
| Color: | White |
16 Core Optical Distribution Point with 1*8 PLC Splitter and ABS+PC Material for FTTx Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-TK-208 |
| Color: | Grey/ Black/ Customized |
Telkom 1*8 Splitter Box ODP OTB FDP 16fo SC UPC Pole Mount Terminal Box
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-TK-208 |
| Color: | Grey/ Black/ Customized |
48 Port Indoor IP55 Waterproof Fiber Optic Terminal Box for FTTH Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-48HW |
| Color: | White/ Black/ Customized |
48 Port Wall Mount Fiber Termination Box Indoor IP55 Fiber Optic Distribution Box for FTTH Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-48HW |
| Color: | White/ Black/ Customized |
Outdoor FTTA FTTH Fiber Optic Terminal Box with 16 Ports IP65 Waterproof and 1x16 Splitter
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FDB-0216H-YP |
| Color: | White |
3in 3out 24 48 96 Fibers KCO-FOSC-106 Fiber Coupling Fiber Splice Enclosure Box
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 6 Ports, 3 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |

