All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
3 Ports Fiber Optic Circulator with 1064nm Wavelength and FC APC Connector for High Performance
| Material: | Steelless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m |
| Type: | 1*2 1x2 |
IP55 Wall Mount 8cores SC/APC Fiber Optic Faceplate Socket with 4 Ports SC Simplex and 8 Ports LC Duplex
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB04D-GJ |
| Color: | White/ Black/ Customized |
8 Port FTTA NAP Terminal Box Waterproof Mini SC H Connector Fiber Optic Hub
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTTA-08C |
| Color: | Black |
Steelless Tube Type Three Port 1310nm Fiber Optic Circulator for High Performance Optical Setups
| Material: | Steelless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m |
| Type: | 1*2 1x2 |
FTTH FTTO FTTB Fiber Optic Terminal Box with ABS+PC Material and SC Duplex Adapter for Indoor IP55 Applications
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-02-SCD |
| Color: | White/ Black/ Customized |
Automatic Shutter Connector Fiber Optic Patch Cables Single Mode LSH SC/APC LC/APC
| Connector: | LSH SC/APC, LSHLC/APC |
|---|---|
| Mode: | Single Mode |
| Cover: | PVC, LSZH |
MTP MPO Fiber Optic Trunk Cable MPO 12LC OM3 OM4 With Pulling Eye
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Fiber: | MM, OM1, OM2, OM3, OM4, OM5 |
| Cover: | PVC, LSZH |
MPO MTP OM4 24fo DLC Fiber Optic Patch Cord Fanout LSZH Cover With MPO Adapter
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Fiber: | MM, OM1, OM2, OM3, OM4, OM5 |
| Cover: | PVC, LSZH |
G657A 1core 2wire LSZH Black Indoor FTTH Drop Fiber Optic Cable
| Material: | LSZH |
|---|---|
| Name: | 1 Core FTTH Drop Cable |
| Length: | 500m, 1km, 2km |
4U Drawer Type 96 Ports Rack Mount Fiber Optic Termination Box with 485*300*4U Dimensions
| Connector 1: | SC Simplex |
|---|---|
| Connector 2: | LC Duplex |
| Size: | 485*300*4U |

