All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
1 x 16 Blockless Low PDL Passive Optical Splitter Fiber Optic G675A , FTTH Splitter Insertion Loss
| Type: | 1x16 |
|---|---|
| Fiber Length: | 1.0m, 1.5m |
| IL: | < 14.0dB |
1x4 Fiber Optic Splitter Patch Panel Type , Rack Mount PLC Splitter 1U 19''
| Type: | Rack Mount, Patch Panel Type |
|---|---|
| Material: | Steel |
| Port: | 1 To 4 |
1.0 m Fiber Optic Cable Splitter PON Rack Mount patch panel 1 to 8 Port
| Type: | 1U Rack Mount Type |
|---|---|
| IL: | 10.2 DB |
| Port: | 1 To 8 |
CATV PLC Fiber Optic Splitter Coupler 2x16 Plastic Module SC UPC Connector
| Type: | 2x16 |
|---|---|
| Connector: | SC/APC, SC/UPC |
| Cable Diameter: | 1.4dB |
FTTX PLC Fiber Optic Splitter 1x2 2x2 / G657A Fiber Planar Lightwave Circuit Splitter
| Type: | 1x2 |
|---|---|
| Fiber Length: | 0.3~1.5m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
Lszh Cover 1x4 2x4 G652D Fiber Optic Splitter With 0.3m Cable Length
| Type: | 1x4, 2x4 |
|---|---|
| Fiber Length: | 0.3~1.5m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
Fiber to The Point 1x16 Fiber PLC Splitter For Fiber Optic Cable Corning
| Type: | 1x16 |
|---|---|
| Connector: | LC/APC,SC/APC |
| Fiber: | 9/125 Um SMF-28e Or Customer Appoint |
LC APC Connector Fiber Optic Splitter Module 2x32 Corning Fiber ABS
| Type: | 2x32 |
|---|---|
| Connector: | SC/APC, SC/UPC |
| Uniformity (Max.): | 2.5dB |
OEM ODM Outdoor 16 Cores Splitter Fiber Optical Distribution Box ORK-16-1SC/APC
| Application: | Outdoor |
|---|---|
| Size: | 200*250*88 (mm) |
| Capacity: | 16 Cores |

