All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
1U Rack Mount 1x64 Fiber Optic PLC Splitter with SC/APC Connector for 19'' Rack Mount
| Material: | Steel Tape/ Aluminum Alloy |
|---|---|
| High: | 1U |
| Splitter Type: | ABS Box Type |
KCO-OPK-16 OEM 16fo Wall-mounted Rapredilitelny Fiber Optical Distribution Box
| Application: | Outdoor |
|---|---|
| Size: | 200*250*88 (mm) |
| Capacity: | 16 Cores |
Mini Fiber Optic PLC Splitter 1x8 with 0.9mm Cable and 1.0m Length for 1260nm~1650nm Wavelength
| Material: | Steelless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m (ex-work) |
| Splitter Type: | 1*8 1x8 |
KCO-FTB-WM08-B Indoor Wall-mounted 8 Ports Fiber Optic Distribution Box
| Application: | Indoor |
|---|---|
| Size: | 200*165*40 (mm) |
| Capacity: | 8 Cores |
Mini Tube 1x16 PLC Splitter with G657A1 G652D Fiber for 1260-1650nm PON and CATV Networks
| Package Type: | Mini Tube |
|---|---|
| Pigtail Length: | 1.5m |
| Splitter Type: | 1*16 1x16 |
FTTH Drop Cable Fiber Optic Splice Closure For 1x8 Splitter KCO-GJS08 3 inlet 3 outlet
| Type: | Inline Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 3 In 3 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
KCO-J108H-32SC 1*32 1x32 SC Adapter 1in 4out Fiber Optic Splitter Splice Closure Box
| Type: | Inline Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Input Cable Port: | 5 Port (1in 4out) |
| Cable Diameter: | 8.0~18.0mm |
ST PC Optical Fiber Connector Grinding Jig / Fiber Optic Connector Polishing Fixture
| P/N: | KCO-JIG-ST-24 |
|---|---|
| Grade: | 0.3dB, 3D |
| Polishing Scope: | ST PC |
LC UPC APC Fiber Optical Polishing Jig 179mm Disk Surface Grinding Fixtures
| P/N: | KCO-JIG-LC-48 |
|---|---|
| Grade: | 0.3dB, 3D |
| Polishing Scope: | LC PC UPC APC |
LC Connector Fiber Optical Polishing Fixture / 48 Positions Patch Cord LC PC Grinding Jig
| P/N: | KCO-JIG-LC-48 |
|---|---|
| Grade: | 0.3dB, 3D |
| Polishing Scope: | LC PC UPC APC |

