All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
Mini Steel Tube 1x32 PLC Optical Splitter with 0.9mm LSZH G.657A1 Fiber for FTTH Networks
| Package Type: | Mini Tube |
|---|---|
| Pigtail Length: | 1.0m, 1.5m |
| Splitter Type: | 1*32 1x32 |
1 x 16 Blockless Low PDL Passive Optical Splitter Fiber Optic G675A , FTTH Splitter Insertion Loss
| Type: | 1x16 |
|---|---|
| Fiber Length: | 1.0m, 1.5m |
| IL: | < 14.0dB |
Dome Type Fiber Optic Splice Closure , Fiber Optic Joint Box 1 In 6 Out KCO-05A-32
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 6 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Cable Television 1x32 Port Rack Mount Splitter Passive ABS Box , Optical Splitter Loss
| Type: | 1x32 |
|---|---|
| Connector: | SC/APC, LC/APC |
| Fiber: | 9/125 Um SMF-28e Or Customer Appoint |
12 Cores Min Capacity Fiber Optic Junction Box Horizontal Type For PLC Splitter
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 6 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
1 * 16 2 * 16 SC DLC Fiber Optic Splice Closure , 1 In 4 Out Fiber Optic Joint Closure
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 6 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
ABS Box Modular PLC Optical Splitter with 2.0mm Cable and High Stability for Low Cost FTTX Deployment
| Package Type: | ABS Box Modular |
|---|---|
| Splitter Type: | 1*32 1x32 |
| Split Way: | 1 Way Input & 32 Way Output |
Outdoor 1x16 Optical Splitter Splice Box 4 Cable Ports Water Proofing KCO-GJS114
| Type: | Inline Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 2 In 2 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
Planar Lightwave Circuit 1:8 PLC Optical Splitter FC APC Adapter , Single Mode Fiber Splitter 1x8
| PDL: | <0.2dB |
|---|---|
| IL: | 10.8dB |
| Fiber Type: | Single Mode G657A1 |

