All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
Automatic Fiber Optic Polishing Equipment Corner Pressure Intelligent MPO MTP
| Ferrule: | UPC, APC, PC |
|---|---|
| Connector: | MPO, MPO/APC, MTP, SC, FC, LC, ST, MTRJ, DIN, Etc |
| Connector No.: | 8~24 Connectors |
MPO MTP Fiber Optic Polishing Equipment
| Ferrule: | UPC, APC, PC |
|---|---|
| Connector: | MPO, MPO/APC, MTP, SC, FC, LC, ST, MTRJ, DIN, Etc |
| Connector No.: | 8~24 Connectors |
MPO/APC - LC/UPC 8fo Fiber Optic Patch Cord SM G657A LSZH Cover Customized
| Fiber Mode: | Single Mode & Multi Mode |
|---|---|
| Cover: | LSZH |
| Insertion Loss: | 0.35dB |
Customizable 0.9mm Fiber Optic Patch Cord with Insertion Loss <0.3dB for FTTH and Data Centers
| Usage: | FTTH, PON, OAN, WAN, ... |
|---|---|
| Length: | 1M/ 3M/ 5M/ 10M/ Customization |
| Polishing Type: | UPC, APC |
ODVA Water-proof FTTA-08A MPO Connector FTTA Fiber Optic Splice Closure
| Type: | Pole Mount, Wall Mount |
|---|---|
| Waterproof Port: | 1in 6 Out |
| P/N: | KCO-FTTA-06 |
Wallmount 2 Cores SC Duplex Fiber Optic Terminal Box for FTTH Indoor IP55 Applications
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-02-SCD |
| Color: | White/ Black/ Customized |
SM G657A1 Fiber Optic Patch Cord with 1310/1550nm Wavelength for 10km Data Transport
| Connector 1: | LC Uniboot |
|---|---|
| Fiber: | SM, MM |
| Insertion Loss: | 0.3dB |
MM Multimode Fiber Optic Patch Cord with Low Insertion Loss (<0.3dB) and 100% Tested for Reliable Data Transmission
| Length: | 1M/ 3M/ 5M/ 10M/ Customization |
|---|---|
| Polishing Type: | UPC, APC |
| Sheath Material: | LSZH, PVC, TPU, Customized |
FTTH FTTA Outdoor Waterproof SC APC Adapter Fiber Optic Splice Closure 1*8 Splitter
| Type: | Pole Mount, Wall Mount |
|---|---|
| Waterproof Port: | 1in 6 Out |
| P/N: | KCO-FTTA-06-PDLC |
6 Port PDLC CPRI 1*8 1*12 Splitter FTTA Fiber Optic Splice Closure Terminal Box
| Type: | Pole Mount, Wall Mount |
|---|---|
| Waterproof Port: | 1in 6 Out |
| P/N: | KCO-FTTA-06-PDLC |

