All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
4U Rack Mount Fiber Optic PLC Splitter Patch Panel with 14/16 Slot and 2x16 Split Way for FTTX/FTTH Applications
| Material: | Steel Tape/ Aluminum Alloy |
|---|---|
| High: | 3U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
ST PC Optical Fiber Polishing Jig Fiber Optic Connector Polishing Fixture
| Name: | Fiber Optic Connector Polishing Fixture |
|---|---|
| Grade: | 0.3dB, 3D |
| Polishing Scope: | ST PC |
127mm Silica Gel Fiber Optic Polishing Pad with 0.3dB Grade and 3D Polishing for Precision Grinding
| P/N: | KCO-PAD-JP-70 |
|---|---|
| Grade: | 0.3dB, 3D |
| Polishing Scope: | Fiber Optic Connector |
FTTH GPON Fiber Optic Splitter 1X16 Single Mode Cable LGX Cassette
| RL: | >55dB |
|---|---|
| IL: | 13.5dB |
| Fiber Type: | Single Mode G657A1 Corning Fiber Or Customized |
Outdoor Anti UV Fiber Optic Splitter Terminal Box 1/32 With SC/APC FTTH 24 ports
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.10dB |
| Return Loss: | 60dB |
1U High Steel/Aluminum Alloy Fiber Optic PLC Splitter with 2*16 Split Way for FTTX/FTTH Applications
| Material: | Steel Tape/ Aluminum Alloy |
|---|---|
| High: | 1U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
3U 19-inch Rack Mount Fiber Optic Splitter with 1x4 Split Way Mini Tube Type and Steel Tape Material
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| High: | 3U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
FTTA 10 Ports NAP 1*8 Splitter Fiber Optic Terminal Box with Water Proof Connector
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTTA-10B |
| Color: | Black |
Pole Mount FTTA 8 Ports Mini SC Fiber Optical Termination CTO NAP Box
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTTA-10B |
| Color: | Black |
FC / UPC Single Mode 1310/1550nm Fiber Optic Splitter , Dual Windows 1*2 FBT Coupler Splitter
| Cable Material: | PVC, LSZH |
|---|---|
| Pack Method: | Stainless Steel Tube, ABS Box |
| Cable Diameter: | 2.0mm, 3.0mm |

