All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
FPV Drone Optical Fiber Release Kit with G657A2 G652D
| Packaging Details: | base on the really request |
|---|---|
| Delivery Time: | 4~7 working days |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
2 Cores Fiber Optic Terminal Box , ODF Termination Box , Face Plate
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Large Capacity 19 Inch Fiber Optic Distribution Box Frame 1440 Cores
| Material: | Steel |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
FTTH CATV 1*32 Fiber Optic Terminal Box FDB Box Waterproof SC LC FC ST
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.10dB |
| Return Loss: | 60dB |
Outside GPON FTTH Fiber Optic 1*64 Splitter FDB Box Water proof KCO - FDB -48
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.10dB |
| Return Loss: | 60dB |
Space Saving Fiber Optic Terminal Box IP65 Protection Level Easy Installation
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
FTTH Fiber Optic Distribution Box ODP ODF OTB 16 Ports Outdoor Waterproof IP67
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
SMC Material Fiber Optic Terminal Box with 24 Ports and Max 24 Fibers for SC/FC/ST/LC Connectors
| Material: | SMC, ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-SMC-0224X |
| Color: | White, Grey |
KCO-ODP-16W Fiber Optic Terminal Box Lightweight Chemical Resistance
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Outdoor Fiber Optic Terminal Box UV Protection And Anti - Aging Material
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |

