All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
Compact Size 16 Port Fiber Optic Terminal Box with Easy Operation for Outdoor Fiber Distribution
| Part Number: | KCO-0416B |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
1x2 Multimode OM3 Fiber Optic Cable Splitter , customized ABS Box PLC Splitter
| Type: | 1xN, 2xN |
|---|---|
| Fiber Length: | 0.3~1.5m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
WM ODF Fiber Optic Terminal Box for Splitter , Wall Mount Fiber Termination Box Water-proof
| Capacity: | 48 Fibers |
|---|---|
| Application: | Wall Mount, WM, Outdoor |
| Material: | Steel, |
Water Proof IP65 Fiber Optic Splitter Box Distribution Terminal Splice Junction Box
| Part Number: | KCO-FDP-16M |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
ABS+PC Fiber Optic Terminal Box with 16 Fibers Splice Capacity and Outdoor FTTH Distribution Box
| Part Number: | KCO-0416W |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Grey/ Customized |
16 Core Wall Mount Fiber Termination Box / Fiber Optic Termination Box
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Outdoor Fiber Optic Terminal Box 24 Port Waterproof IP65 with 120 Fiber Splice Capacity for FTTH Networks
| Part Number: | KCO-NAP-0424B |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
FC / APC Single Mode 1310/1550nm Dual Windows Fiber Optic 1*2 Fused Coupler
| Cable Material: | PVC, LSZH |
|---|---|
| Cable Length: | <1.0m |
| Cable Diameter: | 2.0mm, 3.0mm |
G652D G567A1 G657A2 1core 2core 4core 12core LSZH PVC FTTH Drop Optical Cable
| Material: | LSZH |
|---|---|
| Name: | 1 Core FTTH Drop Cable |
| Length: | 100m, 200m, 500m, 1km, 2km |
16 Port Fiber Optic Termination Box with 1x16 PLC Splitter Capacity and Huawei Mini SC Connector for FTTx Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-NAP-0216S |
| Color: | White/ Black/ Customized |

