All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
Anti UV Fiber Optic Splice Closure with Mechanical Sealing Structure and ABS+PC Material for Outdoor Use
| Part Number: | KCO-0416B |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
36 Core Fixed Fiber Optic Terminal Box , Rack Mount 1U 2U ODF Patch Panel
| Material: | Steel |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
Fiber Optic Rack Mount Patch Panels
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | SC, FC, ST, LC, E2000, Etc |
Rotary FTTB Fiber Optic Terminal Box ODF Fiber Optic Rack Mount Patch Panels
| Connector: | SC, FC, ST, LC, E2000, Etc |
|---|---|
| Application: | 19' Fiber Optic Distribution Frame |
| Capacity: | 48 Fibers |
Drawer Fiber Optic Terminal Box Rack Mountable Patch Panel With FC adapter
| Material: | Steel |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
19'' 144 Core Fiber Optic Distribution Box with Steel Material for Secure Fiber Protection
| Connector: | SC, FC, ST, LC, E2000, Etc |
|---|---|
| Application: | 19' Fiber Optic Distribution Frame |
| Capacity: | 144 Fibers |
1:32 SM G652D ABS Module Passive 1x32 Fiber Optic PLC Splitter
| Package Type: | ABS Box Modular |
|---|---|
| Length: | 1.0m |
| Splitter Type: | 1*16 1x16 |
Mini Blockless Tube Type 2x4 PLC Splitter with 0.9mm Cable and 1260-1650nm Wavelength for FTTX Deployment
| Package Type: | Mini Blockless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m, 1.5m, 2.0m |
| Splitter Type: | 2*4 2x4 |
1*16 Fiber Optic Terminal Box , 4 Ports SMC Fiber Optic Distribution Unit KCO - SMC - 016
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16 |

