All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
SC APC Outdoor IP65 4 Cores Optical Fiber Termination Box CTO Distribution Box
| Material: | ABS |
|---|---|
| P/N: | KCO-FDB-04-MK |
| Color: | Grey |
1 To 32 G657A1 Passive Splitter Single Mode Rack Mounted 1:32 PLC Splitter
| IL: | 16.5 DB |
|---|---|
| Port: | 1 To 32 |
| Connector: | SC/APC, LC/APC Or Customized |
2port FDB Outdoor Fiber Optic Terminal Box FTTH IP67 Waterproof 1x2 Splitter Box
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
SC/UPC PLC Splitter with 0.3m Pigtail Length and 0.9mm Cable Diameter for Low Insertion Loss Fiber Optic Networks
| Package Type: | LGX Insert Type |
|---|---|
| Pigtail Length: | 0.3m |
| Splitter Type: | 1*2 1x2 1:2 |
Planar Waveguide 1x2 PON GPON Splitter Optical Fiber 0.9mm 1.5m LSZH
| Type: | 1x2 |
|---|---|
| Connector: | SC/APC, LC/APC, FC/APC, SC/UPC, LC/UPC Or Customized |
| Fiber: | 9/125 Um SMF-28e Or Customer Appoint |
12 Cores 4 Ports Fiber Optic Terminal Box Full Loaded Pole Mount KCO - FXX -12
| Material: | ABS+PC |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x14 |
72 Ports SMC Fiber Optic Terminal Box , Outdoor Wall Pole Mount Ftth Distribution Box Cross Cabinet
| Material: | SMC |
|---|---|
| Cable Port: | 6 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x32, 1x64 |
Water Proof IP68 Optical Fiber Enclosure 1 X 64 Splitter Splice 288 Cores
| Type: | Dome Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Ports: | 1 In 6 Out |
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
1:8 Modular Type Fiber Optical PLC Splitter with 2.0mm Cable and 1.5m Length for FTTX Deployment
| Package Type: | ABS Box Modular |
|---|---|
| Length: | 1.0m |
| Splitter Type: | 1*16 1x16 |

