All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
16 Cores IP65 Waterproof Fiber Optic Terminal Box with Mechanical Sealing Structure for FTTx Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-NAP-0216S |
| Color: | White/ Black/ Customized |
KCO-FTB-02N 2 Port 2 Core Fiber Optic Termination Box FTTH Indoor Face Plate Socket IP55 Rated for SC/UPC SC/APC
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-02N |
| Color: | White, Grey |
4 Port 4 Core Indoor Fiber Optic Termination Box with ABS+PC Material for FTTx Network System
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTB-04M |
| Color: | White/ Black/ Customized |
24 Core Outdoor IP65 Fiber Optic Terminal Box with 24 Ports for FTTH Network Wall or Pole Mounted
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FAT-24W |
| Color: | White/ Black/ Customized |
24 Port Fiber Optic Terminal Box with ABS+PC Material for Wall or Pole Mount Outdoor IP65 Enclosure
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-ODB-0424X |
| Color: | Gray, White/ Black/ Customized |
FTTx SC ST LC Fiber Optic Terminal Box Fiber Enclosure 19 Inch Drawer Type
| Width: | 19'' |
|---|---|
| High: | 1U, 2U, 3U, 4U |
| Material: | Steel |
24 Ports Slide Type Fiber Optic Patch Panel With Single Mode FC Adapter / FC Pigtail
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | FC |
Full Loaded 24 SC Ports Slide Type Fiber Optic Rack Mount Terminal Box KCO-Drawer 04-SC-24
| Insertion Loss: | 0.15dB |
|---|---|
| Return Loss: | 55dB |
| Connector: | SC Simplex |
Indoor FTTH FTTB Fiber Optic Terminal Box 4 Cable Ports Steel Tape Material KCO-ODB-48A
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x24 |
KCO-ODB-72A 72 Port Fiber Optic Terminal Box 96 Fiber Wall Pole Mount Metallic Type
| Material: | Steel Tape |
|---|---|
| Cable Port: | 4 Cable Ports |
| Splitter: | 1x2, 1x4, 1x8, 1x12, 1x16, 1x24 |

