All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
Outdoor IP65 16 Ports Fiber Optic Termination Box with 16 Fibers Capacity for FTTH Applications
| Part Number: | KCO-0416W |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Grey/ Customized |
Waterproof IP65 Fiber Optic Distribution Box with ABS+PC Material and SC/ST/LC/FC/E2000 Connectors for Wall or Pole Mounting
| Part Number: | KCO-NAP-0424B |
|---|---|
| Material: | ABS+PC |
| Color: | White/ Black/ Customized |
OM4 MPO MTP Fiber Patch Cord LC SC Connector 8 12 24 Core Pink Violet LSZH
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Fiber: | MM, OM1, OM2, OM3, OM4, OM5 |
| Cover: | PVC, LSZH |
16 Core MPO Patch Cable LC FC ST SC Optical Fiber Connector For Data Center
| Connector: | MPO |
|---|---|
| Fiber: | SM, OM3, OM4, OM5 |
| Cover: | PVC, LSZH |
FTTC Indoor 8 Cores Fo Fiber Optic Termination Box ITB Wall Mount
| Material: | Steel, Metal |
|---|---|
| Connector: | ST, FC, LC, E2000, Etc |
| Application: | Indoor, Fiber To The Computer, FTTC |
19inch 2U 48 Ports SC Simplex LC Duplex Fiber Optic Patch Panel Box with Cold Rolled Steel Construction
| Connector 1: | SC Simplex |
|---|---|
| Connector 2: | LC Duplex |
| Size: | 485*300*2U |
Mini Tube Blockless Type Fiber Optic PLC Splitter 1x16 2x16 0.9mm Pigtail diameter
| Type: | 1x16, 2x16 |
|---|---|
| Fiber Length: | 0.3~1.5m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
4port FDB Outdoor Fiber Optic Terminal Distribution Box FTTH 1x4 Splitter Box
| Material: | ABS, PC |
|---|---|
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Return Loss: | 55dB |
1 x 32 Blockless PLC Planar Lightwave Circuit Splitter with FC UPC Connector
| Type: | 1x32 |
|---|---|
| Fiber Length: | 1.5m |
| IL: | < 17.0dB |

