All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
12 24 36 Cores Mini Fiber Optic Splice Closure Horizontal Inline for CATV Networks
| Type: | Horizontal Type, In-line |
|---|---|
| Min. Capacity: | 4 Cores |
| Max Capacity: | 48cores |
Mini Size Dome Type 12 24 48 Cores Splice Closure Fiber Optic 1 In 7 Out Cable Ports Pipeline
| Type: | Vertical, Dome |
|---|---|
| Cable Port: | 1in-7 Out |
| Material: | PC (or ABS, PP, PPR) |
Big Fibre Optic Splice Enclosure , Fibre Optic Splice Box 24 48 72 96 Cores Vertical 3 in 3 out
| Type: | Dome |
|---|---|
| Cable Port: | 3in-3out |
| Weight: | 3.0kg |
Dome Vertical Joint Closure Fiber Optic Enclosure 3 In - 3 Out Cable Ports
| Type: | Vertical, Dome |
|---|---|
| Cable Port: | 3in-3out |
| Weight: | 3.0kg, 2.5kg |
IP67 Inline Type 24fo Fiber Optic Splice Closure Mini Optical Fiber Enclosure 48 cores
| Type: | Inline, Horizontal Type |
|---|---|
| Min. Capacity: | 4 Cores |
| Max Capacity: | 48 Cores |
24 Cores Horizontal Type Fiber Optic Splice Closure Fiber Optic Splice Case For FTTH
| Type: | In-line Type, Horizontal Type |
|---|---|
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
| Min. Capacity: | 4 Cores |
Six Ports 3in 3out 96 Cores Outdoor Fiber Optic Splice Enclosure Water Resistance
| Type: | In-line |
|---|---|
| Cable Diameter: | 8.0~22.0mm |
| Min. Capacity: | 6 Cores |
SMA UPC APC Fiber Optic Ferrule CCTC Ceramic Ferrules
| P/N: | KCO-H01B |
|---|---|
| Ferrule: | 1.25mm, 2.5mm |
| Fiber Mode: | Single Mode, Multimode |
Automatic Fiber Optic Cable Cutting Machine High Precision For Fiber Optic Cable
| P/N: | KCO-cutter-01 |
|---|---|
| Cutting Diameter: | 0.9~4.0mm |
| Cutting Length: | Max 200m |
2.5Mm UPC PC Optical Fiber Ferrule , CCTC Zirconia Ceramic Ferrule Optical Fiber
| P/N: | KCO-250-UPC-1.0 |
|---|---|
| Ferrule: | 2.5mm |
| Fiber Mode: | Single Mode, Multimode |

