All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
1x6 PLC Fiber Optic Splitter Mini Blockless Tube Type SC UPC Connector
| Package Type: | Mini Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m, 1.5m |
| Splitter Type: | 1x6 With Connector Or 1*6 Without Connector |
IP65 Outdoor Fiber Optic Splitter Box With SC Fiber Adapter For 2 Cores
| Length: | 1meter Or Customized |
|---|---|
| Operating Temperature: | -40℃~+60℃ |
| Adapter Type: | SC/LC/FC/ST |
Multimode OM3 Fiber Optic Coupler Splitter 1X 2 1 X 4 1 X 8 SC LC FC ST Connector
| Name: | Fiber Optical Coupler Splitter |
|---|---|
| Length: | 1.0meter |
| Splitter Type: | 1*8 1x8 |
4U Rack Mountable Fiber Optic Splitter ODF Patch Panel 1*2 1*4 1*8 1*16 1*32 LGX Type
| Material: | Steel Tape/ Aluminum Alloy |
|---|---|
| High: | 3U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
3U 4U PLC Fiber Optic Splitter with 2 Way Input & 16 Way Output and Steel Tape Construction for High-Density Optical Distribution
| Material: | Steel Tape/ Aluminum Alloy |
|---|---|
| High: | 3U |
| Splitter Type: | Mini Tube Type |
1xN 2xN PLC Fiber Optic Splitter Bare Fiber Adapter For Local Area Networks
| Type: | 1xN, 2xN |
|---|---|
| Fiber Length: | 1.0m, 1.5m |
| PDL: | < 0.2dB |
10 Ports Fiber Optic Terminal Box with ABS+PC Material and OptiTap Mini SC Connector for FTTx Networks
| Material: | ABS, ABS+PC |
|---|---|
| P/N: | KCO-FTTA-10B |
| Color: | Black |
SC Adapter Fiber Optic Splitter 1X32 , Optical Power Splitter GPON
| Connector: | SC/UPC Or Customized |
|---|---|
| IL: | 16.5dB |
| RL: | >55dB |
LSZH PLC Fiber Optic Splitter 1X4 Corning SMF-28e Fiber Planar Waveguide
| Type: | 1x4 |
|---|---|
| Fiber Length: | 1.0m~2.0m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
Blockless 0.9 mm Fiber Optic Splitter 1X8 Un-connectorized With Fan Out Kits
| Type: | 1x8 |
|---|---|
| Fiber Length: | 1.0m~2.0m |
| Cable Diameter: | 0.9mm |

