All Products
-
Fiber Optic Splitter
-
Fiber Optic Patch Cord
-
Fiber Optic Fast Connector
-
Wavelength Division Multiplexer
-
Fiber Optic Splice Closure
-
Fiber Optic Terminal Box
-
MPO MTP Patch Cord
-
Optical Fiber Cable
-
Fiber Optic Attenuator
-
Fiber Optic Connectors
-
Fiber Optic Adapter
-
Fiber Optic Polishing Equipment
-
Fiber Optic Tools
-
GPON ONU
-
SFP Fiber Optic Transceiver
-
Mr Henry ThaiKocent Optec Limited is our long-term partner. In more than 10 years of co-operation time, we together win many projects. Their fast connector and FTTH drop cable quality are best. Their products are cover around my country now. -
Mr PabloI was surprised when i made first order with Kocent Optec Limited in 2014. One container 40GP of GYXTW cable and one container 20GP for fast connector, patch cord and adapter. They finished this order in 2 weeks only. Now we also purchase many type of FDB box and Splice Closure Box from them. Hope we will be stronger and stronger in telecom field. -
Mr Thang NguyenKocent Optec Limited is one of our company longterm partner. We order 2 to 3 containers 40' from them each month. I agree that their outdoor cable, distribution box, splice enclosure and fiber optic accessories quality is very nice. Under their support, we win many telecom projects. Thank so much.
Keywords [ fiber optic splitter ] match 318 Products.
LGX Module G657A Fiber Optic Splitter FTTH GPON PON 1 x 64 Port
| Fiber Type: | Single Mode G657A1 |
|---|---|
| IL: | 20.5dB |
| RL: | >55dB |
Optical Fiber Splitter 2X8 / Fiber Optic Splitter Loss Fiber To The Home Type
| Type: | 2x48 |
|---|---|
| Connector: | SC/APC, LC/APC |
| Fiber: | 9/125 Um SMF-28e Or Customer Appoint |
Corning PLC Fiber Optic Splitter 2x4 ABS Module with LC / APC Connector
| Type: | 2x4 |
|---|---|
| Connector: | SC/APC, LC/APC,SC/UPC |
| Fiber: | 9/125 Um SMF-28e Or Customer Appoint |
Corning Single Mode Fiber Optic Splitter 1 to 16 Rack Mount SC / APC Connector
| PDL: | 0.2dB |
|---|---|
| IL: | 13.5 DB |
| Port: | 1 To 16 |
1 To 4 Fiber Optic Splitter , 19 Inch PLC Splitter Module LGX Mental Box
| PDL: | <0.2dB |
|---|---|
| Splitter Type: | 1 To 4 |
| Cable Diameter: | 0.9mm |
Low Loss Fiber Optic Splitter 1X2 FTTH with FC UPC Corning Fiber Connectors
| Type: | 1x2 |
|---|---|
| Connector: | FC/UPC,SC/APC,SC/UPC |
| Fiber: | 9/125 Um SMF-28e Or Customer Appoint |
Mini Blockless PLC Fiber Optic Splitter 1x32 with 0.9mm Pigtail and 1.0m Length SC/APC Connector
| Material: | Steelless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m (ex-work) |
| Splitter Type: | 1*32 1x32 |
Mini Tube Optical Fiber Plc Splitter 2 X 4 SC APC UPC
| Length: | 1.0m, 1.5m, 2.0m |
|---|---|
| Splitter Type: | 2*4 2x4 |
| Split Way: | 2 Way Input & 4 Way Output |
Rack Mountable Corrosion Resistant Fiber Optic Splitter with Wide Wavelength Bandwidth and LGX Box
| Package Type: | LGX Box |
|---|---|
| Length: | 0.3m |
| Splitter Type: | 1*8 1x8 |
2x8 Fiber Optic Splitter PLC Splitter with Mini Blockless Tube Type for 1260 to 1650 nm Wavelength Range
| Package Type: | Mini Blockless Tube Type |
|---|---|
| Length: | 1.0m, 1.5m, 2.0m |
| Splitter Type: | 2*8 2x8 |

